Anketler

Duyurular

Anne sütü

1-7 EKİM EMZİRME HAFTASI

         Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesini sağlıklı yaşam için önermekte, Anne sütünün teşviki ve emzirmenin özendirilmesi konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla ve her yıl ekim ayının ilk haftasını “Dünya Emzirme Haftası” olarak kutlamaktadır.

          Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından 1991 yılından beri anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında bebek ve çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması ve ölümlerin önlenmesi için “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir.

         Her annenin sütü, kendi bebeği için en uygun besindir. Anne sütü bebeğe özel bir süt olduğu için bebeğin beslenmesinde bütün ihtiyaçlarını karşılayan bir besindir. Ayrıca bebeğin ayına ve gelişim sürecine uygun içerikte salgılanır. Bebek prematüre doğmuşsa barsak yapısını olgunlaştıran ve bebeğin hızlı büyümesini sağlayan maddeleri içermektedir.. Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlatılması ve sık emzirme ile süt yapımı artar ve emzirme kolaylaşır. Anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirirken, aynı zamanda da bebeğin ilk aşısıdır. İlk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde, diyabet (şeker hastalığı), alerji, kusma, ishal, bronşit, menenjit gibi rahatsızlıklar daha az sıklıkta görülür. Ayrıca anne sütü bebekler için sindirilmesi kolay bir besin olduğundan bebekler sık emme ihtiyacı duyar ve daha iyi kilo alırlar. Anne sütü ile beslenen bebeklerde karın ağrısı ve gaz sancısı gibi rahatsızlıklar daha az görülür. Anne sütü alan bebeklerde erişkinlik dönemlerinde şişmanlık, şeker hastalığı, diş çürüklüğü gibi hastalıklar daha az görülür. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeğin D vitamini ve flor dışında hiçbir ek sıvıya, ek besine, vitamine gereksinimi yoktur.

        Emzirme, bebek ile anne arasındaki duygusal bağı güçlendirir. Annenin bebeğini benimsemesi, bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanmasını kolaylaştırır. Emziren annelerin kendilerine güvenleri ve annelikten aldıkları haz daha fazladır. Emzirme anneyi ileride ortaya çıkabilecek kemik erimesinden korur. Erken emzirme ile annede doğum sonu kanamalar çabuk kesilir, memelerde şişme ve iltihaplanma olmaz, loğusalık kolaylaşır, vücudu daha hızlı eski haline döner. Emziren annelerin meme, yumurtalık (over) ve rahim içi (endometrium) kanserlerine yakalanma riski de az olmaktadır. Her kadın bebeği için yeterli süt üretebilir. Yeter ki hamileliği boyunca bebeğini emzirme fikrine adapte olsun ve doğum sonrası bebeğini sık sık emzirsin. Sık sık emzirildiğinde anne sütü, çoğalır.

         Anne sütünün erken kesilmesinin veya erken dönemde ek besinler verilmesinin sık rastlanan nedenleri, annelerin emzirmede güçlüklerle karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilmemeleri veya sütünün yetersiz olduğunu düşünmeleridir. Mutlaka bu konuda sağlık merkezlerine müracaat ederek yardım alabilirler. Emzirme konusunda annelerin desteklenmeye ihtiyaçları vardır. Her annenin sütü bebek doğmadan oluşur. Sütün akması için bebeğin en kısa sürede emzirilmesi gerekir. Bebeğin anneyle aynı odada kalması emzirme için çok önemlidir.

EMZİRME ADIMLARI

*Emzirmeye başlamadan önce eller yıkanır.

*Rahat bir pozisyon alınır (oturur ya da yan yatar pozisyon) ve bebek kucaklanır.

*Bebek, yüzü ve gövdesi anneyle yüz yüze gelecek biçimde tutulur.

*Emzirmeye hangi memeden başlanacaksa bebeğin başı o taraftaki kol üzerine yerleştirilir.

*Meme ucuna özel bir temizlik yapılması gerekmez, sadece memenin kahverengi kısmı sıkılarak akıtılan birkaç damla süt ile uç ve çevresinin silinmesi yeterli olur.

*Meme, başparmak üste diğer parmaklar altta olacak şekilde tutulur.

*Meme ucu ve etrafındaki kahverengi kısmın tamamı bebeğin ağzına yerleştirilir, başparmak ile bebeğin burun deliklerinin açık kalması sağlanır.

*Bebek memeyi tutmada zorlanıyorsa dudağı ve yanakları parmakla hafifçe uyarılır ve gerekirse ağzı açılarak meme başı ağıza yerleştirilir

                BAŞARILI EMZİRME İLE İLGİLİ ÖNERİLER

*Emzirme süresi bebek tarafından belirlenmeli, bebek her öğün bırakana kadar emzirilmelidir.

*Emzirme tamamlandığında bebek uygun pozisyonlarda tutularak gazı çıkartılmalıdır.

*Memeden gelen ilk süt suludur. Emzirdikçe memedeki sütün yağ oranı ve yoğunluğu artar ve bebekte tokluk hissi uyandırır.

*Meme tamamen boşalmasına rağmen bebek doymamış ise ikinci memeyle emzirmeye devam edilmelidir.

*Emzirme hangi memede bitmişse bir sonraki emzirmeye o memeden başlanmalıdır.

*Emzirme sıklığı, bebeğin isteğine bırakılmalıdır. Özellikle ilk haftalarda bebek, midesi küçük olduğu ve az süt emebildiği için çok sık acıkır. Her ağladığında gece/gündüz emzirilmelidir.

*Emzirme süresince memeler, uygun bir sutyenle desteklenmeli ve emzirme sonrası meme ucuna temiz bir tülbent yerleştirilmelidir.

*Memeler ilk günlerinde anneyi rahatsız edecek bir biçimde ağrılı, dolgun ve şiş olabilir. Tamamen normal olan bu şikâyetler, bebeğin memeye doğru yerleştirilmesi ve sık emzirme ile giderilir.

Emzirirken biberon ve yalancı emzik bebeğin sağlığı için asla kullanılmamalıdır.

*Memeler asla dolu bırakılmaz. Fazla süt elle veya makineyle boşaltılır. Sağılmış süt, ışık ve hava geçirmeyen ağzı kapalı bir kapta;

‒Oda ısısında 6-8 saat,

‒Buzdolabının iç rafında 3-5 gün

‒Buzdolabının dondurucusunda 2 ay,

‒Derin dondurucunda 6 ay saklanabilir.

*Donmuş süt, kabıyla birlikte sıcak su içinde bekletilerek ısıtılır. Süt bebeğe kaşık veya beslenme kabı ile verilir.

*Lohusalıkta ter ve akıntı nedeniyle oluşan kötü kokuları gidermek, meme temizliği ve zindelik sağlamak üzere mümkünse her gün yıkanılmalıdır. Yıkanma duş şeklinde, ayakta olmalıdır.

Meme çatlağını önlemek için meme ucunun anne sütü ile temizlenmesi ve doğru emzirmenin sağlanması yeterlidir. Memeler temiz ve kuru tutulmalıdır.

Başarılı emzirme, annenin bebeğini emzireceğini düşünmesi ve bunu başaracağına inanmasıyla gerçekleşir.

Hastanemizde hafta süresince Anne sütünün ve emzirmenin özendirilmesi ve başarılı emzirme yöntemleri konusunda anneleri ve anne adaylarını bilgilendirmek amacıyla çeşitli etkinlik ve eğitimler düzenlenecektir.                       

 

                                                                                                              Op. Dr. Mustafa M.K.ERALP

                                                                                                                    Dikili Devlet Hastanesi

                                                                                                                              Başhekimi

 

Duyuru Listesine Geri Dön